Jakie jest najlepsze BCAA?

Suplementy, które zawierają rozgałęzione aminokwasy cieszą się ogromną popularnością. Ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami, co niewątpliwie wpływa na ogromne zainteresowanie. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych suplementów zawierających BCAA. Bogactwo ofertowe sprawia, że wybór konkretnego preparatu nie jest zadaniem łatwym.

Forma BCAA: tabletki, proszek, płyn, kapsułki

Rozgałęzione aminokwasy występują w kilku formach. Tabletki, proszek, płyn czy kapsułki? Która z form jest najlepsza i gwarantuje najlepsze rezultaty? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Skuteczność podawanego suplementu w każdej formie jest podobna. Owszem, uwalnianie BCAA z kapsułek może trwać nieco krócej, aniżeli ma to miejsce w przypadku tabletek kredowych. Jednakże różnice w skuteczności są marginalne.

Z całą pewnością forma suplementu ma wpływ na cenę. Najtańszym rozwiązaniem jest proszek, następnie tabletki, kapsułki. Najmniej korzystnie cenowo wypadają aminokwasy BCAA w płynie.

O ile forma suplementu nie ma większego wpływu na skuteczność, o tyle na wygodę stosowania już tak. Kapsułki i tabletki są najbardziej praktycznym rozwiązaniem, wystarczy bowiem popić je odpowiednią ilością wody. Proszek wymaga rozpuszczenia. Z kolei aminokwasy w płynie mają zazwyczaj najkrótszy termin przydatności oraz siłą rzeczy wzbogacone są konserwantami.

BCAA, a inne dodatki

BCAA bardzo często wzbogacane jest glutaminą, kreatyną i innymi dodatkami. Czy takie preparaty będą działały lepiej i wydatniej? Wszelkiego rodzaju dodatki sprawiają, że dochodzi do obniżenia zawartości aminokwasów rozgałęzionych.

Ponadto, bardzo często skuteczność innych dodatków (m.in. glutaminy) poddawana jest w wątpliwość. Wszak, nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność tego typu środków.

BCAA często wzbogacane jest węglowodanami, co nierzadko ma wpływ na cenę produktu. Przed wyborem warto zweryfikować, czy płacimy za BCAA, czy „wypełniacze” w postaci cukrów prostych.

Zalecamy zatem wybór BCAA bez dodatków (szczególnie glutaminy, czy węglowodanów anabolicznych).

Przegląd zawartości BCAA w najpopularniejszych suplementach

Produkt Ilość BCAA w 10g
SFD PURE BCAA 7g
BCAA POWDER Hi-Tec Nutrition 7,7g
BCAA XPRESS Scitec Nutrition 10g
BCAA 8-1-1 UNS 7,8g
BCAA Xtra Activlab 5g
BCAA Myprotein 10g
BCAA Master 7nutrition 5g
BCAA Xplode OLIMP 6g

Jakie jest najlepsze BCAA?

Można powiedzieć, że najlepsze BCAA są wolne od wszelkich dodatków. Pod względem finansowym najlepiej wypadają preparaty w formie proszku.

Nigdy nie należy kierować się ceną przy wyborze konkretnego suplementu, gdyż nie jest to wyznacznik jakości i skuteczności produktu. Wybór należy opierać o analizę składu i ewentualne opinie i recenzje znajdujące się na forach i portalach kulturystycznych.